Każda jednostka prowadząca działalność związaną z obsługą osób musi posiadać odpowiednie oprogramowanie do tego przystosowane. Wiąże się to zarówno z komfortem pracy, oszczędnością czasu a nierzadko z wymogami formalnymi. Ośrodki medyczne są zobligowane do posiadania odpowiedniego programu do zarządzania jednostką i obsługą pacjentów.
Oprogramowanie medyczne to specjalistyczne programy dzięki którym obsługa pacjenta jest szybka i bezpieczna. Na przykład program dla przychodni ma za zadanie sprawne przeprowadzenie przez rejestrację pacjenta, zapisanie badań, diagnozy lekarza i zakończenie wizyty. W ten sposób tworzone są elektroniczne karty pacjenta przechowywane na serwerze przychodni. Program taki musi być również bezpieczny, a co za tym idzie chronić dane osobowe pacjentów, które są nierzadko danymi wrażliwymi. Ochrona danych odbywa się zazwyczaj w współpracy z programem antywirusowym.
Oprogramowanie medyczne oprócz gromadzenia informacji powinno dawać możliwość generowania druków i zestawień tworzonych na potrzeby jednostki. Ważną cechą jest także współpraca z platformą ZUS związaną z wystawianiem zwolnień lekarskich czy elektronicznych recept. Tworzenie i generowanie druków medycznych oszczędza czas i generuje mniejsze koszty dla przychodni, niż zakup gotowych druków z firm zewnętrznych. Druki takie mogą być już z góry spersonalizowane i dostosowane do danych jednostki która je wystawia. Dobór odpowiedniego programu jest ważną rzeczą, przed jego zakupem należy sprawdzić czy program spełnia nasze wymagania, co oferuje i czy jego obsługa nie jest za nadto skomplikowana.