Dlaczego nie należy lekceważyć bólu kolan?

ból kolan

ból kolanNawracające bóle kolan, pojawiające się zwłaszcza po dłuższym pozostawaniu w bezruchu, mogą być powodowane stanem zapalnym stawów. Zwyrodnienie stawów polega na uszkodzeniu tkanki otaczającej chrząstki i ubytku płynu stawowego, w związku z czym zwiększa się tarcie i kości zaczynają się niszczyć. Choroba z czasem może doprowadzić do całkowitego unieruchomienia kolan, co w znacznym stopniu utrudnia lub nawet uniemożliwia normalne chodzenie.

Objawy zwyrodnienia stawów

Pierwszym niepokojącym objawem jest ból oraz sztywność kolan, szczególnie po dłuższym okresie spoczynku, np. kiedy wstajemy zza biurka czy z łóżka. W dalszym rozwoju choroby ból pojawia się nawet wtedy, kiedy w ogóle się nie poruszamy. Podczas chodzenia czy wchodzenia po schodach możemy słyszeć wyraźne zgrzytanie w kolanach. Może również występować obrzęk i zaczerwienienie skóry. Wszystkim tym objawom towarzyszy również postępujące pogorszenie możliwości ruchu.

Maść czy operacja kolana?

Z bolącym kolanem trzeba niezwłocznie zgłosić się do lekarza – ból samodzielnie nie ustąpi, a sytuacja z każdym dniem może się pogarszać. Po wykonaniu badania RTG można będzie dobrać właściwą terapię – na początku, we wczesnym stadium choroby, często wystarcza leczenie zachowawcze, polegające na stosowaniu leków i maści przeciwzapalnych oraz przeciwbólowych. Dostępne są także suplementy diety zawierające kolagen lub zastrzyki z kwasem hialuronowym, który uzupełnia ubytki mazi stawowej. W bardziej zaawansowanych przypadkach stosuje się artroskopię, czyli prosty i mało inwazyjny zabieg, podczas którego w kolanie wykonuje się 2 niewielkie nacięcia: przez pierwsze z nich wprowadza się kamerkę, zaś przez drugie – przyrząd operacyjny. W ten sposób można „naprawić” łękotkę, chrząstki stawowe, zlikwidować nadmiar błony maziowej czy zrekonstruować więzadło. Co istotne, po takim zabiegu możemy normalnie funkcjonować, ponieważ rekonwalescencja nie wymaga unieruchomienia kolana. Inną metodą operacyjną, stosowaną w najwyższym stopniu rozwoju choroby, jest endoprotezoplastyka, polegająca na wszczepieniu implantu stawu kolanowego.

Co przyczynia się do zapalenia stawów?

Zwyrodnienie stawów jest zazwyczaj spowodowane kilkoma czynnikami nakładającymi się na siebie. Jak czytamy na portalu, najczęściej choroba pojawia się u kobiet po 45. roku życia lub po menopauzie. W tym czasie spada poziom estrogenów, który może powodować także obniżenie poziomu wapnia, a co za tym idzie – osłabienie kości. Jednak przyczyna może być bardziej złożona. Dużą rolę odgrywają czynniki genetyczne oraz tryb życia: jeżeli wykonujemy pracę lub aktywności fizyczne, podczas których kolana są mocno eksploatowane (np. poprzez częste kucanie i wstawanie, dodatkowo połączone z podnoszeniem ciężkich przedmiotów), ryzyko zachorowania na zapalenie stawów znacznie się zwiększa. Wpływ na występowanie zwyrodnienia stawów mają też wrodzone wady oraz nadwaga, która mocno obciąża stawy kolanowe.

 

Data publikacji Kategorie Poradnik